Pitanja i odgovori
Dom za stare „Vila Sveti Nikola“ u Beogradu: najčešća pitanja
Koliko god se trudimo da izbegnemo smeštanje naših najbližih u starački dom, u slučajevima poput šloga, preloma kuka ili demencije, to se često ispostavi kao jedina razumna opcija. Zbog modernog, ubrzanog načina života, takve situacije više nego ikada otežavaju normalno funkcionisanje porodice.
To su uglavnom trenuci kada shvatimo i konačno prelomimo da je smeštanje u dom verovatno najbolja prilika da naša draga osoba dostojanstveno i pristojno provede ostatak svog života.
Dom za stara lica „Vila Sveti Nikola“, smešten u mirnom delu Borče, u Beogradu, nudi najkvalietnije usluge i smeštaj, medicinsku i socijalnu zaštitu, kao i raznovrsne aktivnosti za naše stanare.
Pre nego što se odluče da nama prepuste brigu o svojim najdražima, klijenti se, razumljivo, interesuju za veliki broj raznih informacija. U nastavku vam navodimo najčešće postavljana pitanja, kao i odgovore na njih.
Po dolasku u dom za stara lica „Vila Sveti Nikola“, osoba se podvrgava detaljnoj evaluaciji zdravstvenog stanja. Stanje osobe se pažljivo prati tokom čitavog boravka u domu, zahvaljujući obezbeđenom dvadesetčetvoročasovnom nadzoru medicinskog osoblja.
Medicinske usluge koje pružamo u samom domu obuhvataju: davanje terapije, pregled lekara, primanje infuzije, previjanje, kao i sve vrste aplikovanja lekova.
U naše medicinske usluge spadaju:
– 24h medicinskog nadzora
– redovne zdravstvene kontrole (merenje pritiska, šećera u krvi, laboratorijske analize)
– redovno davanje propisane terapije
– pregled lekara opšte prakse, dijagnostika i lečenje pacijenata
– upućivanje lekaru specijalisti po indikacijama
– intravenska i parenteralna terapija
– obrada dekubatilnih rana
– usluge fizioterapeuta po zahtevu
– mogućnost prevoženja sanitetskim vozilom
– specifične intervencije, kao što su menjanje katetera
– stavljanje klizme
– pomoć u održavanju lićne higijene, manikir i pedikir
Starije osobe sa zdravijom i izbalansiranom ishranom mogu značajno popraviti kvalitet života. S obzirom na to da je obim unete hrane kod starijih osoba dosta manji nego u njihovim mlađim danima, mi nastojimo da našim korisnicima omogućimo što hranljivije obroke, osmišljene tako da zadovolje njihove dnevne kalorijske potrebe.
Na taj način postiže se ne samo podsticanje socijalizacije naših stanara, već i istovremeno očuvanje njihove individualnosti. Ovo su neke od aktivnosti koje će im na kvalitetan i interesantan način upotpuniti vreme i ulepšati dane:
Posebnu grupu fizičkih aktivnosti čine rekreativno-rehabilitacijske aktivnosti. Ovaj program podrazumeva da se pre svega svakom stanaru individualno priđe u odabiru adekvatnih fizičkih aktivnosti, prilagođeno njihovom zdravstvenom stanju. Ove aktivnosti su važne prevashodno zbog održavanja postojećeg stepena funkcionalnosti i unapređenja opšteg zdravstvenog stanja.
Kreativne rukotvorine su ne samo korisne, već i deluju opuštajuće, a danas su sve popularnije i kod mlađeg sveta. Među našim stanarima, odnosno stanarkama, naomiljeniji su heklanje, pletenje i vez.
Umetničke radionice omogućavaju našim stanarima da ispolje svoju kreativnost, najčešće kroz slikanje, mada u poslednje vreme sve omiljeniji postaje i „dekupaž.
Društvene igre, poput „Monopola“, „Ne ljuti se čoveče“, šaha, domina, karata, okupljaju i zbližavaju naše stanare. Mi smo najsrećniji kada ih vidimo kako se nadmeću i smeju, kao da su ponovo deca!
Radne akcije podrazumevaju socijalizaciju, koja je jedan od osnovnih preduslova za adaptaciju na život u staračkom domu. Baš iz tog razloga, osmislili smo strategiju da pojedinca uključimo u funkcionisanje doma i komunikaciju sa drugim stanarima kroz različite volonterske radne aktivnosti, poput, recimo, uređivanja bašte, stilizovanja životnog prostora, simboličnog održavanja higijene.
Ovaj segment je izuzetno važan, kako za same stanare tako i za nas, jer nam je izuzetno stalo da se naši stanari osećaju kao ravnopravni, korisni i poštovani članovi naše zajednice. Zbog toga se trudimo da njihov trud javno vrednujemo i pohvalimo.
Kada je reč o dementnim osobama, veoma je važno da se u dom presele na vreme, odnosno onda kada su još uvek sposobne da razumeju promenu mesta boravka i da se naviknu na nove ljude u svojoj okolini. Naše osoblje je potpuno pripremljeno na promene u fazama demencije, a komunikaciju sa obolelim stanarom prilagođava kako bi on zadržao osećaj svoje sigurnosti.